Як повернути проблему утилізації пожнивних решток собі на користь
Як повернути проблему утилізації пожнивних решток собі на користь
Як повернути проблему утилізації пожнивних решток собі на користь
СОЛОМ’ЯНА МІНА ПІД ВРОЖАЇ
Недарма за останні роки спостережено збільшення активності вже традиційних патогенів, особливо кореневих гнилей, та прояв низки нових хвороб змішаного бактеріально-грибного походження. Фахівці зазначають, що посилене інфікування ґрунту знаходить свій прояв у вигляді слабкого розвитку вторинної кореневої системи і такого самого весняного кущіння озимих зернових, пожовтіння посівів з осені, великої кількості щуплого зерна, підвищеної вразливості рослин до стресових чинників тощо.
ХІМІЧНИЙ ДОПІНГ
ЗАОРАТИ ПРОБЛЕМУ
УДАРНА ДОЗА СЕЛІТРИ
ГОРИ ВСЕ ЯСНИМ ПОЛУМ’ЯМ
Наукові дані не залишають місця для міфів. Під час спалювання стерні на глибині до 5 см повністю вигорає гумус, дуже страждає біологічна активність ґрунту, відбувається загибель корисних комах і черв’яків. І за найсприятливіших умов буде потрібно не менше 7–10 років для відновлення біоценозу. І щодо живлення теж можна посипати голову попелом. Дослідження свідчать, що після спалювання пожнивних решток на 1 га стерні втрачається до 30–40 кг азоту і 2500–2900 кг вуглецю. А вуглець недарма вважається основним джерелом енергії для ґрунтової мікрофлори. Також виникають проблеми з вологозабезпеченням. Запаси води у верхньому шарі просто випаровуються, погіршуються водно-фізичні властивості ґрунту: водоутримувальна здатність, вологоємність тощо.
ЗАКОН ЗАСТЕРІГАЄ
ДЕСТРУКТОРИ ПРОТИ ДЕСТРУКТИВНИХ РІШЕНЬ
Основу цих препаратів можуть становити бактерії роду Paenibacillus, Pseudomonas, Bacillus subtilis, Azotobacter, Enterobacter, Enterococcus, а також мікроміцети Trichoderma lignorum, Trichoderma viride. Також формуляція може містити іншу корисну мікрофлору (молочнокислі бактерії, продуценти целюлаз та інших ферментів), фітогормони, вітаміни, амінокислоти, макро- і мікроелементи.
НИЗКА РІШЕНЬ В ОДНІЙ КАНІСТРІ
- прискорене органічне розкладання рослинних решток;
- збагачення ґрунту цінними мікроорганізмами;
- м’яке очищення ґрунтів від збудників низки хвороб;
- профілактику зараження в осінньо-зимовий період основними патогенами;
- покрашення фітосанітарного стану ґрунту і польового біоценозу загалом;
- фіксацію молекулярного азоту, мобілізацію фосфору і калію тощо;
- покращення структури ґрунту та відновлення його природної родючості.
Загалом одна проста технологічна операція з обробки рослинних решток дає змогу уникнути низки проблем та вирішити декілька важливих завдань. А головне, ви повертаєте родючість ґрунту та створюєте природне підґрунтя для високих врожаїв.
КОЛООБІГ МІНЕРАЛЬНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
Олексій Фаюк
Володимир Сіленко
агроном «БТУ-ЦЕНТР»
Олексій Фаюк
Володимир Сіленко
агроном «БТУ-ЦЕНТР»
Олексій Фаюк
Після відмирання мікрофлори ґрунт збагачується біогенними елементами та біологічно активними речовинами. Таким чином, органічні речовини перетворюються на мінеральні елементи живлення в доступній рослинам формі. Продукти життєдіяльності мікроорганізмів, а також не остаточно деструктовані органічні речовини конденсуються, поповнюючи запаси гумусу.
Володимир Сіленко
агроном «БТУ-ЦЕНТР»
Ясно, що інтенсивність розкладання решток і гумусоутворення напряму залежить від активності мікробіоти в ґрунті. Через довгий перелік усім відомих причин уже не можна сказати, що наші ґрунти такі самі «живі», як і століття тому. Власне, з цієї причини саме біодеструктори сьогодні вважають найефективнішим інструментом у роботі з рослинними рештками незалежно від технології обробітку ґрунту. Нагадаємо, що в 1 т:
Після відмирання мікрофлори ґрунт збагачується біогенними елементами та біологічно активними речовинами. Таким чином, органічні речовини перетворюються на мінеральні елементи живлення в доступній рослинам формі. Продукти життєдіяльності мікроорганізмів, а також не остаточно деструктовані органічні речовини конденсуються, поповнюючи запаси гумусу. Ясно, що інтенсивність розкладання решток і гумусоутворення напряму залежить від активності мікробіоти в ґрунті. Через довгий перелік усім відомих причин уже не можна сказати, що наші ґрунти такі самі «живі», як і століття тому. Власне, з цієї причини саме біодеструктори сьогодні вважають найефективнішим інструментом у роботі з рослинними рештками незалежно від технології обробітку ґрунту. Нагадаємо, що в 1 т:
- соломи — близько 4 кг азоту, 2 — фосфору, по 8 — калію та кальцію, по 1,5–2 — магнію та сірки, понад 80 г мікроелементів;
- решток кукурудзи — 7–8 кг азоту, 2–3 — фосфору, 16–17 кг калію;
- решток соняшнику — це 14–14,5 кг азоту, 7 — фосфору, 44–45 — калію, 15 — кальцію та 5–6 кг магнію;
- решток ріпаку — 15–16 кг азоту, 8–9 — фосфору, 13–15 кг калію.
Зрозуміло, що всі ці процеси вимагають вологи, а враховуючи цей рік, чи працюватимуть деструктори в умовах її браку?
БІОДЕСТРУКЦІЯ В УМОВАХ СУШІ
«Я почав працювати біопрепаратами у 2004–2005 роках: працював біофунгіцидами та біофунгіінсектицидами в саду, — згадує голова ФГ „Софіївка А.Ф.” Олексій Фаюк. — П’ять років тому Сіленко Володимир, запропонував мені внести Ексотерн по рештках пшениці. Я погодився. Ми пробували вносити на рештки пшениці ті препарати, що використовували в саду, і бачили позитив. Але ж після Екостерн® — мої хлопці підходять, беруть ту солому, а вона в руках розсипається на порох».
Те, що препарат подіяв, пояснюється кількома чинниками:
- мікроорганізми в Екостерн® перебувають як у формі активних організмів, що починають діяти відразу після внесення, так і у формі спор, що активуються за сукупності певних умов, а не відразу під час внесення;
- бактерії та гриби починають діяти за вологості ґрунту від 10%, тому навіть ранішні роси можуть активувати препарат;
- за настання несприятливих умов (посуха, високі температури, морози) мікроорганізми не гинуть, а переходять у захищені форми спокою й відразу після відновлення оптимального стану довкілля далі активно діють;
- правильне внесення: в хмарну погоду або ввечері, з бажаним загортанням у ґрунт. У «БТУ-ЦЕНТР» розробили формуляцію, що дозволяє загорнути препарат у ґрунт протягом трьох днів після внесення. Але зрозуміло: чим менше на мікроорганізми впливатиме сонячне проміння, тим ефективніше подіє препарат.
Однак минулого та поточного року Олексій Фаюк Екостерн® не вносив: «Ці роки дуже посушливі. Я знаю, що навіть на no-till люди не отримали нормальних урожаїв, тому що немає вологи — на глибині одного метра практично нема», — наголошує він.
Щоб забезпечити роботу мікроорганізмів в умовах браку вологи, у «БТУ-ЦЕНТР» розробили Екостерн® Light. У ньому використані найменш чутливі до дефіциту вологи штами мікроорганізмів, а також посилили роль бактерій, що виділяють полісахариди з високою в’язкістю (Azotobacter, Enterobacter і нова складова Ексотерн — paenibacillus polymyxa — азотфіксація та захист рослини від патогенів), що сприяє утримуванню вологи на рослинних рештках і в ґрунті.
ЕФЕКТИВНИЙ ДЕСТРУКТОР — ЦЕ…
Саме тому важливою складовою Екостерн® є гриби Trichoderma lignorum і Trichoderma viride та бактерії Bacillus subtilis (+ Paenibacillus polymyxa у Екостерн® Light), які зменшують кількість патогенних мікроорганізмів аж на 10–40%, згідно з результатами дослідів Інституту рису НААН та УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Це ж дослідження засвідчило, що Екостерн® посприяв збільшенню популяції грибів-сапротрофів роду Trichoderma (що зрозуміло) і Penicillium.
То чи ефективно працює деструктор? За результатами шестирічних досліджень «БТУ-ЦЕНТР», наукових установ і виробничих підприємств, за місяць після обробки соломи Екостерн® ступінь її деструкції становив 21–48% залежно від вологості ґрунту.
Загалом же дані науковців Інституту зрошуваного землеробства НААН засвідчили, що Екостерн® інтенсифікував розкладання соломи пшениці у 2,3–2,5 раза залежно від способу обробітку ґрунту. Так, за оранки ступінь деструкції становила 66,2% на досліді й 26,9% — на контролі, за глибокого безполицевого обробітку — 55% та 24,6% відповідно, за мілкого безполицевого обробітку — 47,4 та 21% відповідно.