Image
Image
home
back_home2.svg

Інструменти проти фальсифікацій ЗЗР і добрив: лабораторне дослідження

Інструменти проти фальсифікацій ЗЗР і добрив: лабораторне дослідження

Інструменти проти фальсифікацій ЗЗР і добрив: лабораторне дослідження

Якісні засоби захисту рослин і добрива є одним із ключових елементів, що гарантують успіх вирощування сільськогосподарських культур. Однак сьогодні експерти галузі констатують, що близько третини всіх ЗЗР на українському ринку — фальсифікат. І ця проблема виходить далеко за межі юридичної площини — під загрозою здоров’я людини та екосистеми загалом

Проблема набагато ширша, ніж здається

За оцінками Агрохімічного комітету Європейської БізнесАсоціації, неякісні й підроблені ЗЗР завдають шкоду здоров’ю працівників, що контактують із контрафактом під час польових робіт, уражають ґрунти, забруднюють підземні й поверхневі води, а також призводять до повної або часткової втрати врожаю. Залишки ж цих речовин також негативно впливають і на наступний урожай. Фальсифікована продукція може містити у своєму складі небезпечні домішки, баластні речовини та сторонні діючі речовини. Часом склад і фізичний стан підроблених препаратів узагалі не відповідає тексту етикетки на упакуванні.

Така короткострокова економія — купівля дешевших ЗЗР — призводить до того, що вирощена продукція стає непридатною для споживання, а збитки фермера зростають у рази. Адже часто доводиться пересівати посіви, а це додаткові витрати на посівний матеріал, пальне й оплату праці.

На сьогодні на ринку виділяють такі основні види підробок:

  1. продаж фальсифікованих препаратів під назвою оригінальних препаратів;
  2. нелегальне розфасування оригінальних продуктів в іншу тару;
  3. відсутність діючої речовини в препараті або заміна їх іншими, що не вказані на упакуванні;
  4. занижений уміст діючої речовини в препараті й не відповідність заявленій рецептурі.

«Найбільшу небезпеку становлять підроблені пестициди, через те, що їх синтезовано з речовин не відомого походження та в умовах, які не відповідають вимогам стандартів. На ринок пестицидів в Україні потрапляє значна кількість контрафактної продукції. Фальсифікати продаються під назвами найбільш відомих пестицидів. Підробку здійснюють найбільш поширених препаратів і тих, що користуються найкращим попитом, так званих, брендів. Фальсифікатори, користуючись завойованою репутацією компанії-оригінатора, підробляють відомі бренди та продають так звані «аналоги», які не мають властивостей препарату-оригіналу. Підробки не контролюють шкідливі організми культурних рослин, їх так звана, «привабливість» це тільки нижча, за оригінал, ціна.

20–30%

СТАНОВИТЬ ЧАСТКА ФАЛЬСИФІКАТУ ПЕСТИЦИДІВ НА РИНКУ УКРАЇНИ, А КІЛЬКІСТЬ ПІДРОБЛЕНИХ ПРЕПАРАТІВ‚ ПРИЗНАЧЕНИХ ДЛЯ РОЗДРІБНОГО ПРОДАЖУ НАСЕЛЕННЮ, ПЕРЕВИЩУЄ 50%

У такої продукції відсутня якість, тобто її «якість» сумнівна, та в окремих випадках, застосування неякісного гербіциду, призводило до повного знищення посівів культури», — пояснює Ігор Сторчоус, кандидат сільськогосподарських наук.

Зі слів науковця, показниками, за якими вирізняють фальсифікат, є: склад продукту, упаковка, якість і чистота діючої речовини, якість і стабільність формуляцій, параметри забруднення, параметри домішок, а головне-вплив на довкілля та здоров’я людей і тварин. Більш того, наявність у препараті відповідної кількості діючої речовини не гарантує його оригінальності.

«На відміну від зареєстрованих пестицидів, які перед тим, як потрапляють на ринок, піддаються ретельній перевірці, нелегальні препарати взагалі не перевіряються, через, що їх використання є забороненим», — застерігає науковець.

У Держпродспоживслужбі рекомендують агровиробникам дотримуватися чітких правил, аби уникнути купівлі фальсифікату:

  1. Купуйте ЗЗР і добрива тільки в офіційних представників компаній-виробників.
  2. Ретельно оглядайте упакування, яке повинно містити захисні елементи — голограми, захисні плівки, маркування на кришечці та каністрі.
  3. Оглядайте тару, у яку розфасовані пестициди. Зокрема, важливо розуміти, що дата виробництва тари (каністри), що зазначена на дні упакування, не може бути пізнішою за дату виробництва вмісту каністри (тобто самої речовини). Етикетка має містити інформацію про препарат: назва препарату, назви виробника/постачальника та його контактні дані, мають бути відомості про діючу речовину, дата виготовлення, вага або об’єм, норми застосування, строк придатності тощо. Вся інформація на етикетці має бути надрукована чітким шрифтом українською мовою. Обов’язково вказується документ, що засвідчує реєстрацію (дозвіл) застосування цього препарату на території України. В разі виникнення додаткових запитань, треба звертатися до гарячої лінії, контакти якої вказано на тарі.

У такої продукції відсутня якість, тобто її «якість» сумнівна, та в окремих випадках, застосування неякісного гербіциду, призводило до повного знищення посівів культури», — пояснює Ігор Сторчоус, кандидат сільськогосподарських наук.

Лабораторна експертиза — ще один інструмент захисту від підробок

Наукову перевірку ЗЗР і добрив можна здійснити в сертифікованих лабораторіях. Важливо, щоб останні мали у своїй базі велику кількість зразків діючих речовин. Наприклад, у лабораторіях «Інституту здоров’я рослин» можуть дослідити близько 300 діючих речовин у препаратах.

«Нині в Україні широкий спектр вибору добрив і засобів захисту рослин, а також високий рівень фальсифікації цієї продукції. Тому ми проводимо дослідження основної діючої речовини пестицидів і визначаємо, чи відповідає він заявленим показникам. Також проводимо перевірку добрив на вміст елементів живлення та їх форму — тобто відповідність заявленим сертифікатам якості», — розповідає Ірина Перехрест, керівник сервісно-аналітичного центру «Інститут здоров’я рослин».

Ірина Перехрест, керівник сервісно-аналітичного центру «Інституту здоров’я рослин»
Ірина Перехрест, керівник сервісно-аналітичного центру «Інституту здоров’я рослин»

На сьогодні «Інститут здоров’я рослин» пропонує агровиробникам такі дослідження: визначення густини ЗЗР, визначення вмісту діючої речовини в препараті та її ідентифікація.

ПРОТОКОЛ ДОСЛІДЖЕНЬ Є ДОКУМЕНТОМ, ЯКИЙ ДОЗВОЛЯЄ АГРОВИРОБНИКУ ЗВЕРТАТИСЯ ДО ПРОДАВЦЯ ЗЗР З МЕТОЮ ГРОШОВОЇ КОМПЕНСАЦІЇ ЧИ ОБМІНУ КУПЛЕНОГО ЗЗР НА ЯКІСНІШІ

«У хроматографічній лабораторії ми досліджуємо засоби захисту рослин, на вміст пестицидів і сировину для цих засобів. Дослідження виконуємо на рідинних і газових хроматографах», — розповідає Світлана Скульбашевська, начальник хроматографічної лабораторії «Інституту здоров’я рослин».

Світлана Скульбашевська, начальник хроматографічної лабораторії «Інституту здоров’я рослин»
Світлана Скульбашевська, начальник хроматографічної лабораторії «Інституту здоров’я рослин»

За результатами досліджень, агровиробник отримує спеціальний протокол, у якому чітко вказано перелік діючих речовин, а також рівень їхньої концентрації.

Також задля належної якості препаратів бренду UKRAVIT Інститут досліджує всю сировину, що надходить для виробництва препаратів на завод, і визначає якість уже готового продукту.

ОРИГІНАЛЬНУ ГОЛОГРАМУ НЕМОЖЛИВО ЗНЯТИ НЕУШКОДЖЕНОЮ З УПАКУВАННЯ!

«У виконанні досліджень ми ідентифікуємо вміст пестицидів за аналітичним стандартом. У нас понад 90 пестицидів за найменуванням, і вони використовуються як одна діюча речовина або кілька діючих речовин. Кожна партія пестицидів, що виготовляються на «Заводі UKRAVIT», проходить ретельне дослідження, після чого цей зразок зостається на арбітражному складі протягом чотирьох років. Тобто протягом цього строку можливо в будь-який період відстежити якість препарату», — наголошує Світлана Скульбашевська. 

Окремо в «Інституті здоров’я рослин» досліджують добрива: мінеральні, органічні, а також добрива з умістом мікроелементів. У результаті досліджень науковці визначають широкий спектр показників, що засвідчують оригінальність добрив або ж спростовують її. Зокрема, вміст діючої речовини добрив, окремих елементів, лужність, вологу, густину тощо.

Усі дослідження лабораторій «Інституту здоров’я рослин» проводять із застосуванням найкращих світових методик на новітньому обладнанні. Тож агровиробник може бути впевненим у високій якості результатів.

Тетяна Тимошенко